Význam kaštanovníku jedlého

Kaštanovník paří v Evropě mezi vyhledávané ,,ovocné“ dřeviny . Plody obsahují cenné výživné látky a mají nenapodobitelnou chuť.
U nás si většinou jedlé kaštany a jejich vůni spojíme s vánočními časy, kdy jsou prodávány pečené na vánočních trzích.
Z vlastní několikaleté zkušenosti musím říci , že některé tyto dovážené kaštany jsou nevalné chuti a to ne proto , že by byly špatně upečeny , ale , že jsou napadeny plísní v době přepravy ze zahraničí k nám a to z důvodu špatného skladování při převozu nebo uskladnění .Z koupené várky většinou minimálně polovinu musíme vyhodit.Ten kdo však jedl opravdu čerstvé zdravé kaštany ví ,že jejich chuť je opravdu výborná a nenapodobitelná. Tento druh by se měl stát součástí našeho jídelníčku po celý rok.
Vzhledem k tomu ,že se však kaštany k nám dováží pouze na podzim nezbývá, než se pokusit zajistit tytoplody z vlastní produkce. 
           Když pomineme výživovou hodnotu kaštanovníku musíme zmínit užitkovou hodnotu dřeva,které je krásné a tvrdé a má stejné nebo podobné vlastnosti jako dřevo dubové , vhodné k výrobě dýh , trvanlivých železničních pražců, stylových kusů nábytku, sudů atd. O praktickém využití tohoto produktu však v našich podmínkách díky rozšíření kaštanovníku nelze hovořit.

květoucí sad kaštanů nelze přehlédnout 



Výskyt je ojediněle v celé České Republice .Byl sázen nejčastěji do zámeckých parků a zahrad kde se stává většinou opravdovou ozdobou zahrady, je to solitérní strom ,který potřebuje ke své prosperitě prostor a neměly by ho při růstu zastiňovat jiné stromy.

Pozn : Lidé si často spojují jedlý kaštan s u nás známým jírovcem madalem lidově nazývaným ,,kaštan“ . V podstatě ale každý patří k úplně jiné čeledi .Jírovec maďal (kaštan koňský) patří do čeledi jírovcovité (Aesculaceae), a kaštanovník jedlý patří do čeledi bukovité (Fagaceae). Dříve se také proto jako podnože pro roubování používaly buky , ale i duby.