Kaštanovník a mykohyrzní houby


ectovit


Jedlý kaštan přijímá živiny přes mykohyrzní houby , které zprostředkovávají přenos živin na kořenové soustavě. Při výsadbě doporučujeme tyto mykohyrzní houby rostlině zajistit a to buď přirozenou cestou ( kýbl bukové hrabanky při výsadbě) nebo umělou cestou a to přípravkem ECTOVIT . Ideální je kombinace těchto obou způsobů.  Přípravek můžete koupit společně se stromkem v našem
e-shopu.
E-SHOP

CO JE TO MYKORHIZA ?

Velice zkráceně můžeme říct, že se jedná o přátelský vztah mezi rostlinou a některými půdními houbami, který vymyslela sama příroda. Ovšem tak jednoduché vysvětlení žádného zvídavého člověka neuspokojí a proto přicházíme s podrobnějším popisem.

KDE JI NAJDEME ?

Řada z nás chodí do lesa a sbírá houby. Jak všichni víme, každá houba vyrůstá z podhoubí a to je právě část, která pro nás může být velice důležitá. Každé podhoubí je totiž tvořeno sítí nepatrných houbových vláken. Tyto vlákna jsou právě naše půdní mykorhizní houby a jsou velice důležité svou schopností napojit se na kořeny rostlin a neustálým růstem.

OROČ JE TATO VLASTNOST AK DŮLEŽITÁ?

Díky této úžasné vlastnosti, kdy se půdní houby napojí na kořeny rostlin, dochází k mnohonásobnému zvětšení kořenového systému. Navíc tato mikroskopická vlákna snadněji přijímají živiny a vodu z okolní půdy a tím je rostlina výrazně lépe vyživovaná, což má za následek lepší růst.

Nejúžasnější vlastností půdních hub je jejich spolupráce a podpora po celou dobu života stromu.

JAK MYKORHIZU ZÍSKÁVÁME ?

Vše začíná v podhoubí. Pokud si ale myslíte, že Vašim rostlinám bude stačit, když půdu obohatíte samotným podhoubím, musíme Vás zklamat. Ono samo podhoubí sice obsahuje různé půdní houby, ale bohužel v tak malém množství, že by zde nebyl žádný znatelný efekt. 

JE JEN JEDEN DRUH PŮDNÍCH HUB ?

Právě naopak. Je více druhů a proto odborníci postupně z podhoubí oddělí, rozmnoží a zpracují jednotlivé houby tak, aby vyhovovaly potřebám a požadavkům zákazníků a pěstitelů. Různé druhy rostlin totiž potřebují různé druhy mykorhizních hub a to se docílí jen odborným zpracováním.

JE MYKORHIZA HNOJIVO ?

Ne. Mykorhizní houby jsou živé organismy. Dokáží rostlinu podporovat po celý její život. Toho žádným hnojivem nedocílíte. Hnojivo je důležité, protože i houby z něho mohou čerpat živiny pro svůj růst. 
 
PROČ JI POUŽÍVAT ?

Kořenový systém rostlin ať jakkoliv velký, nikdy nemůže dosáhnout rozsáhlosti sítě mikroskopických vláken půdních hub. Mykorhizní houby se tak dostanou se v půdě i tam, kam kořen nedosáhne. Z toho vyplývá jednoznačný závěr - při použití mykorhizních hub při pěstování našich rostlin dochází k maximálnímu využívání a spotřebě veškerých dostupných živin z půdy.

PROČ JE TO TAK DŮLEŽITÉ ?

Právě to, že mykorhizní houby dodávají živiny a vodu v daleko větší míře, než je běžné, dělají rostlinu daleko silnější a krásnější. I lidé by měli mít dostatečný pitný režim a zdravý životní styl. Oslabený organismus je více náchylný k nemocem a k horšímu zvládání stresu a těžkých životních situací.Naše rostliny jsou na tom úplně stejně. Pokud jim zajistíme co možná nejlepší základ pro jejich krásný a zdravý růst, budou schopni snáz překonat horší období.

CO MŮŽEME OČEKÁVAT PO POUŽITÍ MYKOHYRZNÍCH PŘÍPRAVKŮ ?

  • Lepší a vyrovnaný růst rostlin.
  • Bohatší a zdravější kořenový systém, který bude schopen ve větší míře čerpat živiny z
          půdy.
  • Větší bohatství květů a plodů
  • Nižší potřeba zálivky a hnojení
  • Lepší překonání období sucha
  • Rostlina nebude trpět při přesazování
  • Zpevnění okolní půdy
  • Ochrana proti některým půdním chorobám